sobota, 7 lutego 2015

Logotyp - co to, po co to i czy warto

Czym jest logotyp?
A czym nie jest?
Czy każdy znak graficzny to już logo?
Czy każda nazwa stworzona z użyciem ozdobnej czcionki to także logo?

Dziś postanowiłam trochę porozważać na ten temat, bo wraca on do mnie bardzo często w postaci pytań od klientów, którzy chcą zamówić taśmę personalizowaną dla swoich potrzeb. Taśmy takie używane są potem często jako wszywki, taśmy do pakowania, ozdobne gadżety firmowe.


Bardzo często wraca do mnie pytanie, czy na taśmie może być umieszczone logo. Sprawa przecież oczywista - każdy chce, by jego towar miał swoje unikatowe oznaczenie, a wszywka z logo jest jednym z lepszych sposobów na podkreślenie autorstwa dzieła. Tak robią wszyscy wielcy - wielcy projektanci, wielkie sieciówki, wielkie sklepy, wielkie marki. I dobrze. My także powinniśmy dbać o autorski podpis wszystkiego, co jest wytworem naszych rąk, naszego umysły, talentu. A zależeć nam na tym powinno tym bardziej, że coraz chętniej sprzedajemy to, co wymyślimy i wykonamy. Grono odbiorców powiększa się, nasza nazwa zaczyna krążyć w eterze, stajemy się rozpoznawalni. A logo nam w tym ogromnie pomaga - w owej rozpoznawalności. 

Ale...

Nie każdy logotyp, który do mnie trafia spełnia podstawowe warunki, by być grafiką unikatową i rozpoznawalną dla danej marki. A to jest podstawą jego skuteczności.

Za Wikipedią:
Logotyp (gr. λόγος logos - słowomyśl + τύπος typos - odciskobraz) – termin rozpoznawalny od początku XIX wieku jako forma graficzna będąca interpretacją brzmienia nazwy i jednoznacznie identyfikująca markęfirmę, agencję, organizację, produkt, usługęprzedsięwzięcie, imprezę oraz każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej lub społecznej.

Jakie cechy powinien posiadać dobry logotyp?

Prostota, prostota i jeszcze raz prostota - uwaga! nie mylić ze skromnością i minimalizmem!!!
Logotyp powinien być przejrzysty. Powinien jasno przekazywać nazwę marki/firmy. Nadmierna ilość szczegółów fatalnie wpływa na jego przekaz. Jeśli w jednej grafice umieszczamy kwiatki, serduszka, ptaszka, koronkę, nazwę i odnośnik do strony internetowej, to odbiorca nie jest w stanie skupić się na niczym. Zostaje zasypany detalami, których nie jest w stanie odtworzyć w całości. Nie zapamięta nazwy, nie zapamięta logo, a tym samym nie stworzy w głowie automatycznego połączenia, że ten konkretny "obrazek" oznacza ten konkretny produkt lub markę. 

Spójrzmy na największych: 
Poznajecie?? I  żadnej filozofii tu nie ma. Prosto i przejrzyście. Żadnych niepotrzebnych elementów i komplikacji. 

Dobrze, by logotyp składał się z kilku części, które w zależności od naszych potrzeb mogą funkcjonować samodzielnie jako logo. W przypadku McDonald's mamy znane na całym świecie żółte M na czerwonym tle. Ale koncern z powodzeniem posługuje się także logo z całą nazwą firmy w reklamach prasowych czy w szyldach swoich restauracji. 
Podobnie, wszyscy znam jabłuszko (kolorowe,czarne), ale wielu z nas kojarzy także całą nazwę Apple. Itd...

Które z logo koncernu byłoby dobre na taśmy?? Żółte M, które widać z daleka, czy długie McDonald's, które na taśmie może stać się słabo czytelne. Ha, zależy jeszcze na jakiej taśmie!

A które logo będzie dobre na ulotkę, na baner, reklamę w internecie? Tu jest pies pogrzebany... Dlatego myśląc o logo, musimy wyobrazić je sobie na przeróżnych nośnikach informacji i reklamy. Innymi słowy, musimy wiedzieć, gdzie nasz logotyp będzie się ukazywać, jak będziemy go używać, gdzie zaistnieje i w końcu - kto ma go zobaczyć. Ale czegokolwiek byśmy nie wymyślili, zawsze należy pamiętać o przejrzystości, prostocie, oryginalności.

Właśnie - oryginalność. Trzeba być czujnym i bezwzględnym, by nie ulec chwilowej modzie. Jeśli szukasz inspiracji w internecie, z pewnością po pewnym czasie będziesz wskazać trendy panujące w logotypach. Trendy i style. Bo inne logotypy wybiorą firmy zajmujące się usługami pod krawatem (kancelaria, księgowość, bank), a inne firmy artystyczne  (to my!). Twój logotyp nie może ulegać modzie - za rok, pięć, dziesięć lat prawdopodobnie będzie nadal z Tobą. Oczywiście, poddasz go lekkiemu liftingowi, ale trudno będzie wywrócić go do góry nogami, bo... klient pamięta Twój stary logotyp! Dlatego Coca-Cola wygląda inaczej, ale ciągle tak samo...

Czy da się samodzielnie zaprojektować logotyp? Pewnie, że się da. Jak się umie ;) I jak się trzyma zdrowy dystans do swojej pracy. Bo łatwo popaść w samozachwyt i przeciwnie - łatwo popaść w... łatwiznę. Napis wykonany artystyczną czcionką jeszcze logotypem nie jest. Podobnie jak grafika, którą znaleźliśmy w internecie. Taki napis może stworzyć każdy, grafikę może ściągnąć każdy. A nam przecież chodzi o unikatowy znak - właściwy tylko dla nas! Przecież nie chcemy być myleni z inną marką, z innym logotypem. Jeśli więc nie masz pewności, przemyśl kwestię zatrudnienia fachowca - grafika, projektanta - jak zwał, tak zwał. Obca osoba spojrzy chłodno na Twoją twórczość i ostudzi nadmierny zapał w pomysłach. 

Z czym logotypu mylić nie powinniśmy??

1. z banerem bloga - to zupełnie różne rzeczy, choć w pewnym momencie naszej działalności mogą zacząć się uzupełniać. Bo np. otworzymy sklep internetowy albo zaczniemy się promować na fejsie albo zaprojektujemy linię produktów. W każdym razie baner bloga może czerpać z logotypu i wzajemnie. Baner może też stać się logotypem, ale dobrze by spełniał warunek przejrzystości i rozpoznawalności.

2. z napisem wykonanym czcionką artystyczną lub zwykłą - taki napis może stać się świetnym wstępem do własnego logotypu. Mam klientów, którzy właśnie tak zaczęli tworzyć swoją markę. Najpierw zależało im na identyfikacji własnej twórczości i napis w zupełności im wystarczał. Potem widzieli już sens w unikalnej grafice i decydowali się na projekt logo.

3. zdjęciem, rysunkiem, grafiką z internetu - wszystko, co ogólnie dostępne, pozbawione jest cechy unikalności. Sówka znaleziona gdzieś w sieci może być najpiękniejsza na świecie. Ale poza nami, mógł ją znaleźć i wykorzystać jakiś milion ludzi.

4. kalka innego logotypu - bo jest taki świetny i tak mi się podoba! Nie, tak się nie da. Po pierwsze to jest w sumie kradzież, po drugie ktoś nas może obsmarować, po trzecie - naprawdę lubimy kalki? Lubimy inspiracje, ale nie robimy 'kopiuj-wklej' i już.

5. Odręczny rysunek - logotyp jednak trzeb ubrać w formę graficzną. Nadać mu poprawną rozdzielczość, jakość, kolor itp. Niech rysunek będzie punktem wyjścia dla poprawnego projektu.

Myśląc o własnym logotypie, pamiętajmy:

- im prościej, tym lepiej
- przejrzysta grafika górą
- oryginalna nazwa górą
- nadmiar szczegółów szkodzi
- przerost formy nad treścią też
- ciekawa kolorystyka, bez przesady, przyciąga wzrok
- inspiracja jest tylko punktem wyjścia, a nie efektem końcowym
- korzystanie z profesjonalnych usług procentuje

Na koniec przykład logotypu, który stworzyliśmy w Domu w kratkę dla marki "Mama Neli". Wyjściowych pomysłów było wiele i były dość skomplikowane. Ostatecznie logotyp składa się z kilku elementów, które mogą istnieć razem lub osobno - w zależności od potrzeb.

Mamy więc etykiety dwustronne - jest pełna nazwa i znak graficzny:


Mamy taśmy 18 mm do składania na pół, na których widnieje element graficzny w kółku:


Mamy też naklejki, ponownie z kółeczkiem z dorzuconą nazwą u dołu:


Mam nadzieję, że tych kilka moich rad pomoże Wam w refleksji nad własnym logotypem. Zachęcam, bo warto. Gdy działasz, tworzysz, sprzedajesz - warto zadbać o oprawę graficzną marki.

Ale się rozpisałam... Raju...
15 komentarzy:

 1. No mi pomału już się kończą metki więc niebawem się odezwę :)
  Buźki!

  OdpowiedzUsuń
 2. No fakt - duzo dzis sie dowiedzialam!!!mysle, ze wbrew pozorom najtrudniej stworzyc cos prostego aczkolwiek chwytliwego I atrakcyjnego:-) ja mialabym z tym problem:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Projektowanie logo to jest dla mnie droga przez mękę. Zwłaszcza, że większość ma postawę: "Co to dla ciebie zrobić w 5 minut parę kresek. To za logo się płaci?"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie bardzo boli taka postawa. Czy jest to 5 minut czy nie, jest to nasza praca, której też musiałyśmy się uczyć i zapewne nie w 5 minut, często to kosztowne kursy, o ile nie długoletnie studia. Ja często też słyszę "Znalazłam taką i taką rzecz w internecie, ale jest strasznie droga, może dałoby się uszyć taniej?". Wtedy się zastanawiam, ale dlaczego taniej? Bo nie jest z wielkiej, rozpoznawalnej sieciówki, tylko jest szyta gdzieś w domu, na jakiejś tam maszynie? Aż taki brak szacunku dla pracy rękodzielników niestety.

   Usuń
  2. Oj, tak. Przecież w Biedronce można dostać taniej...
   Jak ktoś mnie pyta, czemu poduszka kosztuje (aż!!) 29 złotych, odpowiadam, że ja za miskę ryżu nie pracuję. Przykre...

   Usuń
  3. Bo Polak nie chce robić za miskę kartofli ale jego zleceniobiorca to już może a nawet powonień.

   Usuń
  4. Dopóki coś nie zmieni się w mentalności my wszyscy pracujący w usługach będziemy musieli to znosić. Ja też ostatnio usłyszałam taka beznadziejna naklejka kosztuje tyle pieniędzy. Na odpowiedź, że przecież nie musi jej pani kupować u mnie można poszukać czegoś podobnego taniej na allego. Nagle się okazało, że naklejka bardzo się podoba. I pani niestety nigdzie indziej nie znalazła ani tańszej ani podobnej.

   Usuń
  5. Bo na allegro, czy w podobnych miejscach, nie ma negocjacji. Z rękodzielnikiem jest kontakt bezpośredni, sugestiami do cen można dać nam odczuć, że "klient się oddala", a nóż widelec zmienimy zdanie i "dogadamy się". Jeśli ulegamy, zyskujemy klienta, który nie szanuje naszej pracy. Jeśli się cenimy, a ta osoba wraca, możemy być dumni :)

   Usuń
 4. Najprostsze rzeczy czasem są najtrudniejsze. Tak też bywa z logotypem. Na studiach na zajęciach z PR każdy miał swoją wymyśloną firmę.... wymyślenie loga dla wielu było najtrudniejszym zadaniem :).
  Prowadząc działalność warto mieć na pewno!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. A teraz coś odnośnie posta (przepraszam, ale przykłady, które podała Cienka zawsze robią mi trochę wrzątek w głowie). Ja przez swoje logo przeszłam jakoś intuicyjnie i bezproblemowo, na szczęście. Miałam o tym mniejsze pojęcie niż teraz i uważam, że ten wpis jest bardzo potrzebny. Sama szukałam takich informacji, więc pewnie ułatwi decyzje niejednej osobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że faktycznie komuś się przyda. Niektórzy z nas mają sami intuicyjne poczucie grafiki i tego, jak będzie wyglądać na określonych nośnikach. Ale wielu z nas powinno jednak zasięgną porady specjalisty. Moje logotypy zawsze konsultuję z grafikiem i zawsze dobrze na tym wychodzę :)

   Usuń

 6. Bardzo ciekawy i mysle potrzebny wpis:)
  sciskam

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis :) Naklejki z logo - nie pomyślałabym :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajny post. Chciałabym kiedyś założyć firmę i już teraz zastanawiam się jak miałaby się nazywać i jakie miałaby mieć logo. Czy zajmujesz się projektowaniem logotypów?

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny blog!

  Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń